Projekt zelenej energie je náročnejší, ako bol program Apollo

02.06.2012 Celý región

Karlsruhe 2. júna (TASR) - Náročnosť prechodu na masívne využívanie zelených zdrojov energie namiesto klasických sa trestuhodne podceňuje. Varovanie pochádza od fyzika, prezidenta Karlsruhského ústavu technológie (KIT) Eberharda Umbacha. Vyslovil ho v rozhovore pre agentúru DPA. Podľa neho úloha je náročnejšia, než bola realizácia amerického programu Apollo, ktorým sa dostali ľudia na Mesiac.

Kým pre cestu na Mesiac bola technika už k dispozícii a bolo ju treba len správne využiť, v prípade frontálneho prechodu na zelenú energiu ešte stále chýbajú základné vedecké poznatky ako to dosiahnuť.

Ak má využívanie ekologických energetických zdrojov zvíťaziť na celej čiare, treba vyriešiť dva kardinálne problémy. Prvým je skladovanie energie vyrobenej slnečnými kolektormi a veternými generátormi. Súčasne bude treba vedieť stavať inteligentné prenosové siete. "V oboch prípadoch sme len na začiatku," uviedol Umbach.

Ak sa má tempo zmien vo využívaní zdrojov energie výrazne zvýšiť, výskumníci musia spolupracovať oveľa intenzívnejšie než doteraz. Na fungovanie celej oblasti treba vyvinúť úplne nové algoritmy. Zvládnutie úlohy musí byť komplexné. Avšak politici radi nevenujú niektorým nepríjemným podrobnostiam pozornosť. Napríklad, čím viac bude jazdiť elektromobilov, tým menej bude získavať štát daní z pohonných látok. Ak však bude chcieť zachovať rozpočtové príjmy na terajšej úrovni, bude musieť zvýšiť daň na elektrickú energiu. Rast elektromobility povedie k tomu, že sa spotreba elektriny zvýši, čo je opak požiadavky politikov.

Umbach apeloval na politikov, aby nepodporovali len aplikovaný výskum. Veda potrebuje aj slobodu v základnom výskume. Podľa neho "sa riešenia nachádzajú v celkom inej oblasti, než sa všeobecne predpokladá".

Informovala o tom agentúra DPA.
 

Vyberte región